Keskuse lugu

Sooglemäe talukompleks asub Valgamaal, Helme vallas, Ala külas ning kuulub Mulgi Kultuuri Instituudile (edaspidi MKI). Aastatel 2008-2009 tegeles MKI aktiivselt talu otsingutega, kuhu rajada mulgi pärandkultuuri ja ajalugu tutvustav keskus. 2009. aasta sügiseks oli MKI-le pakutud üle 30 erineva objekti üle kogu Mulgimaa. Vanemad autentsed häärberid asuvad just Mulgimaa lõunaosas Halliste, Karksi ja Helme kihelkonnas. Sooglemäe kasuks otsustati eeskätt tänu selle heale asukohale (Valga-Uulu maantee lähedus ja asfaltkattega kohaliku tee olemasolu; tuntud turismiobjektide lähedus nagu Taagepera loss, Helme loss-koopad-allikad, Barclay de Tolly mausoleum, Koorküla järvestik, Tündre puhkeala, Teringi raba). Ühtlasi on endine vana suurtalu kui hea näide autentsest ajaloolisest mulgi talust ning selle kompleksi territooriumil oli säilinud häärber koos kõrvalhoonetega (teistel säilinud häärberitel olid kõrvalhooned puudu).

Mulgimaa omavalitsused seadsid ühiselt eesmärgiks rajada Taagepera lähedale, Sooglemäe talukompleksi Mulgimaa külastuskeskuse ehk Mulgi Elamuskeskuse, kus taaselustatakse külastajale atraktiivses kaasaegses võtmes mulkide lood, tavad, mütoloogia ja pärimus.

Piirkonna omavalitsuste unistuseks oli kompleks taastada ja Mulgi Elamuskeskus rajada aastaks 2018 – Eesti Vabariigi 100ndaks sünnipäevaks. Mulgi Elamuskeskus avas piduliku avaüritusega oma uksed külastajatele 31. mail 2023. aastal.  

Visioon

Loodav elamuskeskus on mulgi maamärk ja identiteedi kandja, mis nutikate lahenduste abil loob ajaloost inspireeriva tuleviku, on kättesaadav üle terve maailma, ühendab kohalikud ettevõtted ja tooted ning pakub külastajatele teadmisi, meelelahutust, seiklusi ja ootamatuid ideid.

Missioon

Mulgi Elamuskeskus hoiab elus ja tutvustab mulgi kultuuri, on hea partner kohalikele ettevõtjatele äri edendamiseks ning omavalitsustele piirkonna arendamiseks, inspireerib külastajaid ootamatute ideede ja nutikate lahendustega ning kasutab ressursse mõistlikult sh võimaldab töötajatel end teostada, et olla atraktiivne ja piirkonnale kasu loov külastussihtkoht.

KUULA ESIMEST MULGIMURDES RÄPPLUGU!

Tommyboy “Uusmulgi lugulaul MLK” (muusika: Kaspar Kadastik, Jan Pillav / sõnad: Toomas Tilk)

Mulgi kige suuremb kitmine om sii, ku midägi alba ei ole ütelde

Kontseptsioon

Sille Roomets, Reigo Ahven, Maido Ruusmann, Valdur Mikita, Andres Rõigas, Kaja Allilender, Jaanus Kukk, Mihkel Laan

Ideelahendus ja projekteerijad

Tanel Teder, Helen Rebane, Kaie Kuldkepp, Elo- Lina Kaivo (NÜÜD Arhitektid OÜ)

Keskuse rajamise projekti juht

Sille Roomets

Ekspositsiooni sisuloome

Sille Roomets, Helen Rebane, Tanel Teder (NÜÜD Arhitektid OÜ), Krista Sarv, Mari Tosmin, Tiina Jürgen, Inna Raud, Ursula Erik (inglise keel), Kristi Ilves (mulgi keel)

Ekspositsiooni valmistajad

Ott Roots, Reigo Rand (Motor OÜ), Eero Ehala, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid

Graafiline disainer

Mari Tosmin

Multimeedia lahendused

Reigo Unt (Future Media OÜ), Juri Tretjakov (Atea AS), Igikelts OÜ, Taavi Bergmann (TaavidMeedia OÜ), Peeter Särg (Naxti OÜ)

Täname!